Svenska HEMA-Förbundet har arrangerat Svensk Mästerskapen (SM) i HEMA sedan 2015. SM arrangeras årligen på olika platser i landet i samarbete med en lokal förbundsansluten förening.

SM har tidigare ägt rum i följande städer:
2019: Gävle (Gävle HEMA)
2018: Stockholm (Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning)
2017: Göteborg/Borås (Göteborgs Historiska Fäktskola)
2016: Örebro (Örebro HEMA)
2015: Uppsala (Uppsala Historiska Fäktskola)

Nedan presenteras de som placerat sig som topp fyra under samtliga SM som arrangerats hitintills.

Långsvärd (dam)

2019
1. Jenny Sellén Lindqvist (Ljungamarkens HEMA)
2. Britt Sjökvist (Örebro HEMA)
3. Aliki Kostopoulou (Göteborgs Historiska Fäktskola)
4. Torun Sandström (Uppsala Historiska Fäktskola)

2018
1. Britt Sjökvist (Örebro HEMA)
2. Josefin Bohman (Umeå Historiska Fäktskola)
3. Anna-Lotta Eriksson (Örebro HEMA)
4. Eva Wei (Malmö Historiska Fäktskola)

2017
1. Josefin Bohman (Umeå Historiska Fäktskola)
2. Jenny Sellén Lindqvist (Ljungamarkens HEMA)
3. Anna-Lotta Eriksson (Örebro HEMA)
4. Nina Olsson (Göteborgs Historiska Fäktskola)

2016
1. Julia Yli-Hukka (Göteborgs Historiska Fäktskola)
2. Jenny Sellén Lindqvist (Ljungamarkens HEMA)
3. Sigrid Karlsson (Örnsköldsviks Kampsportförening)
4. Anna-Lotta Eriksson (Örebro HEMA)

2015
1. Julia Yli-Hukka (Göteborgs Historiska Fäktskola)
2. Veronica Odsvik (Göteborgs Historiska Fäktskola)
3 Christina Hallgren (Malmö Historiska Fäktskola)
4. Emelie Carlstedt (Sjuhärads Fäktskola)

Långsvärd (herr)

2019
1. Dennis Ljungqvist (Kungshamns Historiska Fäktskola)
2. Jimmy Olsson (Göteborgs Historiska Fäktskola)
3. Jesper Christiansen (Örebro HEMA)
4. Alexander Olsson (Göteborgs Historiska Fäktskola)

2018
1. Carl Ryrberg (Örebro HEMA)
2. Jimmy Olsson (Göteborgs Historiska Fäktskola)
3. Dennis Ljungqvist (Kungshamns Historiska Fäktskola)
4. Thomas Nyzell (Uppsala Historiska Fäktskola)

2017
1. Dennis Ljungqvist (Kungshamns Historiska Fäktskola)
2. Jesper Christiansen (Örebro HEMA)
3. Thomas Nyzell (Uppsala Historiska Fäktskola)
4. Jonathan Wilkins (Göteborgs Historiska Fäktskola)

2016
1. Dennis Ljungqvist (Kungshamns Historiska Fäktskola)
2. Thomas Nyzell (Uppsala Historiska Fäktskola)
3. Marcus Pettersson (Kungshamns Historiska Fäktskola)
4. Andreas Ståhlberg (Örebro HEMA)

2015
1. Anders Linnard (Göteborgs Historiska Fäktskola)
2. Jonathan Wilkins (Göteborgs Historiska Fäktskola)
3. Dennis Ljungqvist (Kungshamns Historiska Fäktskola)
4. Carl Ryrberg (Örebro HEMA)

Rapir och dolk

2019
1. Kristofer Stanson (Stockholm HEMA)
2. Andreas Isaksson (Uppsala Historiska Fäktskola)
3. Magnus Lundborg (Uppsala Historiska Fäktskola)
4. Jonas Eriksson (Malmö Historiska Fäktskola)

2018
1. Kristofer Stanson (Stockholm HEMA)
2. Andreas Isaksson (Uppsala Historiska Fäktskola)
3. Kasper Aase (Göteborgs Historiska Fäktskola)
4. Andreas Aronsson (Umeå Historiska Fäktskola)

2017
1. Andreas Isaksson (Uppsala Historiska Fäktskola)
2. Björn Carlander (Stockholm HEMA)
3. Kristofer Stanson (Stockholm HEMA)
4. Dennis Ljungqvist (Kungshamns Historiska Fäktskola)

2016
1. Kristofer Stanson (Stockholm HEMA)
2. Andreas Isaksson (Uppsala Historiska Fäktskola)
3. Hans Jörnlind (Stockholm HEMA)
4. Magnus Lundborg (Uppsala Historiska Fäktskola)

2015
1. Andreas Isaksson (Uppsala Historiska Fäktskola)
2. Mika Keskitalo (Uppsala Historiska Fäktskola)
3. Dennis Ljungqvist (Kungshamns Historiska Fäktskola)
4. Hans Jörnlind (Stockholm HEMA)

Sabel

2019
1. Dennis Ljungqvist (Kungshamns Historiska Fäktskola)
2. Damian Matuszewski (Uppsala Historiska Fäktskola)
3. Kristofer Stanson (Stockholm HEMA)
4. Thomas Nyzell (Uppsala Historiska Fäktskola)

2018
1. Kristofer Stanson (Stockholm HEMA)
2. Magnus Lundborg (Uppsala Historiska Fäktskola)
3. Thomas Nyzell (Uppsala Historiska Fäktskola)
4. Dennis Ljungqvist (Kungshamns Historiska Fäktskola)

2017
1. Kristofer Stanson (Stockholm HEMA)
2. Dennis Ljungqvist (Kungshamns Historiska Fäktskola)
3. Andreas Isaksson (Uppsala Historiska Fäktskola)
4. Tobias Axell (Göteborgs Historiska Fäktskola)

2016
1. Kristofer Stanson (Stockholm HEMA)
2. Johan Norberg (Göteborgs Historiska Fäktskola)
3. Andreas Isaksson (Uppsala Historiska Fäktskola)
4. Anders Söderberg (Göteborgs Historiska Fäktskola)

2015
1. Dennis Ljungqvist (Kungshamns Historiska Fäktskola)
2. Thomas Nyzell (Uppsala Historiska Fäktskola)
3. Kristofer Stanson (Stockholm HEMA)
4. Andreas Engström (Göteborgs Historiska Fäktskola)

Svärd och bucklare

2019
1. Dennis Ljungqvist (Kungshamns Historiska Fäktskola)
2. Robert Bjurshagen (Stockholm HEMA)
3. Kristofer Stanson (Stockholm HEMA)
4. Björn Carlander Stockholm HEMA

2018
1. Dennis Ljungqvist (Kungshamns Historiska Fäktskola)
2. Kristofer Stanson (Stockholm HEMA)
3. Thomas Nyzell (Uppsala Historiska Fäktskola)
4. Magnus Lundborg (Uppsala Historiska Fäktskola)

2017
1. Dennis Ljungqvist (Kungshamns Historiska Fäktskola)
2. Kristofer Stanson (Stockholm HEMA)
3. Björn Carlander (Stockholm HEMA)
4. Robin Halldin (Stockholm HEMA)

2016
1. Kristofer Stanson (Stockholm HEMA)
2. Dennis Ljungqvist (Kungshamns Historiska Fäktskola)
3. Andreas Markehed (Malmö Historiska Fäktskola)
4. Thomas Nyzell (Uppsala Historiska Fäktskola)